תסמיכים לדיכאון

בוודאי יצא לכם לא פעם לשמוע על המושג דיכאון, אך מעולם לא ראיתם טעם להעמיק בו או להכיר אותו בצורה קצת יותר נרחבת. היות ודיכאון הוא מצב רפואי שממנו סובלים לא מעט אנשים מסביב לעולם, בגילאים שונים, ממקומות שונים ובנסיבות שונות, כדאי להבין את המשמעויות שלו וגם כיצד ניתן לזהות אותו. תסמינים לדיכאון הם דבר שחשוב להבחין בו בצורה כמה שיותר מהירה, על מנת שיוכל להינתן לסובל מהם טיפול ראוי, שיוכל להחזיר לו את השליטה בחייו.

תסמינים לדיכאון הם לא דבר שאפשר לפספס

כשמדברים על מצב של דיכאון, חשוב להבין שמדובר על מצב נפוץ מאוד, שלעיתים מאפיין תקופה קצרה בחייו של האדם, ולעיתים הוא מלווה אותו לתקופות ארוכות מאוד של חודשים ואפילו שנים. תסמינים לדיכאון הם דבר בולט במיוחד, אך לא פעם הם דומים מאוד למאפיינים של תקופה לחוצה, שינויים טבעיים בחיים ועוד. מהסיבה הזו בדיוק, לא כדאי להסיק על כל אדם שהוא סובל מדיכאון, על אף שעל פניו נדמה שהוא סובל מתסמינים לדיכאון. כמו כן, על מנת לאבחן דיכאון יש לפנות לגורם מקצועי, ולא להסיק מסקנות כלשהן באופן עצמאי.

איך תסמינים לדיכאון באים לידי ביטוי?

יש לא מעט תסמינים לדיכאון שאליהם ניתן לשים לב, ובמקביל – גם האדם אשר סובל מדיכאון יכול להצביע עליהם בעצמו. לסביבה יש תפקיד חשוב מאוד בזיהוי הדיכאון, שכן לא פעם הסובל מדיכאון לא ישוש לטפל בעצמו בצורה יזומה, ולכן לפעמים נדרשת התערבות הסביבה על מנת להוביל אותו לכדי טיפול.

תסמינים לדיכאון יכולים לבוא לידי ביטוי באמצעות רמת תיאבון ירודה, ובעקבותיה גם ירידה מאסיבית במשקל, מצבי רוח משתנים, חשק ירוד לביצוע פעילויות חברתיות או פעילויות שכוללות יציאה מהבית, ריכוז ברמה נמוכה ביותר, שינה לא רציפה או שינה שמתפרשת על פני זמנים ארוכים ביותר, ביטחון עצמי נמוך, תחושות של ריקנות וחוסר ביטחון, תפקוד מיני נמוך או חוסר תפקוד מיני כללי, תחושות עצב גדולות ועוד.

תסמינים לדיכאון בקרב בני נוער

אמנם כל שכבות האוכלוסיה עלולות לסבול, בשלב כזה או אחר, מדיכאון, אולם בקרב בני נוער, במיוחד במאה ה-21, הדיכאון הוא נפוץ במיוחד. עצם כניסת הרשתות החברתיות לחיינו, הביאה איתה אין ספור השפעות ישירות על בני הנוער, שתחושת הערך העצמי שלהם נמדדת, לא פעם, בכמות הלייקים, העוקבים והשיתופים שהם מקבלים עבור התכנים שהם משתפים. כמו כן, בני נוער שאינם נהנים ממותרות טכנולוגיות, עלולים להשוות את עצמם לבני נוער שדווקא מתחדשים בכל גאדג'ט ופיתוח טכנולוגי שיוצא אל השוק, ולאבד מתחושת הערך העצמי שלהם, שיוביל אותם לדיכאון.

חשוב להיות עירניים לתסמינים לדיכאון בקרב בני נוער, משום שמדובר על גיל שברירי במיוחד, שעלול לגרום לאותם בני נוער לנקוט בפעולות חסרות מחשבה ושיקול דעת.

כיצד אפשר לטפל בדיכאון?

עם זיהוי התסמינים לדיכאון, הדבר המומלץ ביותר לעשות הוא לגשת לטיפול. טיפול רגשי יכול לסייע לאדם אשר סובל מדיכאון להתמודד איתו בצורה יעילה, לחלוק את הרגשות שלו, לשתף במחשבות שמטרידות אותו, ולמצוא תשובות שיחדדו את דרכי המחשבה והפעולה שלו. גורמים מוסמכים אשר מטפלים בדיכאון, יוכלו להוות קרקע בטוחה עבור אנשים שסובלים מדיכאון, ולהעניק להם טיפול יעיל ביותר.

כמו כן, במסגרת הטיפול ינתנו טיפים מועילים ועצות חשובות שיוכלו לשפר את איכות החיים של האדם אשר סובל מדיכאון. בין היתר, יציאה לפעילויות גופניות שונות, כמו גם לקיחת חלק במסגרות חברתיות או אפילו התאווררות מחוץ לבית, יוכלו כל אלו להוביל את האדם אשר סובל מדיכאון לתחושת חיות גבוהה יותר, ולהעניק להם רגעים של שלווה ושל הנאה.

טיפול בדיכאון יכול להגיע גם באמצעות נטילת תרופות

היות והדיכאון גורם לחוסר איזון משווע בנפשו של הסובל ממנו, אחת האפשרויות לטיפול בדיכאון היא באמצעות תרופות. התרופות שיכולות לתת מענה לדיכאון הן תרופות כימיות ותרופות טבעיות כאחד, אשר מטרתן לאזן את הנפש ולהרגיע את האדם אשר סובל מדיכאון. כמובן שהתאמת התרופה להתמודדות עם דיכאון תותאם באופן ספציפי לכל מטופל ומטופלת, בהתאם למאפיינים האישיים שלהם, מצבם הבריאותי, רמת הדיכאון שממנה הם סובלים ועוד.

זיהוי מוקדם של תסמינים לדיכאון יכול להציל ממוות

לצערנו, לא פעם מצבי דיכאון עלולים להוביל את האדם לפגיעה עצמית. הטלת הספק בטעם לחיים, כמו גם תחושות הריקנות הכבדות, עלולות לגרום לאדם הדכאוני ליטול את נפשו באופן יזום, דבר שאין ממנו, כמובן, שום דרך חזרה. לעומת זאת, זיהוי מוקדם של תסמינים לדיכאון יכול למנוע מהמצבים האלו לקרות, ולהבדיל מהמצב הקודם, כאן בהחלט מדובר על מצב הפיך שיש ממנו דרך חזרה.

אין שום סיבה לקבל את מצב הדיכאון כפי שהוא ולא לטפל בו בצורה יעילה. להיפך, ככל שיוענק לדיכאון טיפול מהיר יותר, כך ניתן יהיה להתמודד איתו בצורה יעילה יותר.

גורמי מקצוע שיוכלו לזהות תסמינים לדיכאון ולטפל בהם

על מנת לזהות תסמינים לדיכאון ולטפל בהם בצורה מקצועית, מומלץ לערב אנשי מקצוע בעניין, עוד בשלבי הזיהוי המוקדמים. התערבות מקצועית כזו תוכל להוביל לתוצאות טובות, שבמסגרתן תהיה אפשרות לאיש המקצוע להוציא את האדם הסובל מדיכאון מהמצב שבו הוא שרוי, ולהעניק לו פתרונות יעילים להתמודדות בחיי היום יום שלו. מהסיבה הזו בדיוק, העירנות של הסביבה לנושא הזה היא גורם קריטי ביותר.

מאמרים נוספים

סימפטומים של חרדה

הפרעת חרדה הינה אחת מסוגי ההפרעות הנפוצות ביותר ואחוז רב מהאוכלוסייה בארץ ובעולם סבלו או סובלים ממנה. זוהי תחושה טבעית המלווה אותנו בכל פעם בו

קרא עוד »

הפרעה טורדנית כפייתית

בסקלה שבין בריאות נפשית תקינה ובין מחלות נפש ניתן לכלול גם מצבי ביניים שונים כמו משברים נפשיים, הפרעות נפשיות ועוד… . אחת מההפרעות הנפשיות הכי

קרא עוד »

כיצד מטפלים באובססיה

זיגמונד פרויד היה מאבי הפסיכואנליטיקה של המאה ה19, הוא סקר לא מעט התנהגויות נפשיות וביצע מחקרים רבים אשר הצליחו לפרט התנהגויות לא רצוניות ומחלות נפשיות

קרא עוד »

תרופות פסיכיאטריות

אנשים רבים ברחבי הארץ וברחבי העולם מתמודדים עם הפרעות נפשיות. ההפרעות הנפשיות האלו מונעות מהם להתנהל בצורה תקינה, לקיים אורח חיים רגיל הכולל חיי זוגיות,

קרא עוד »

מהי מחלה נפשית

בעבר לא היה נהוג כלל לדבר על הנושא הזה, אך ככל שהשנים עוברות ברור לכולנו יותר ויותר שלא מעט אנשים סובלים ממחלה נפשית כזו או

קרא עוד »
ד"ר לידיה לרנר פסיכיאטרית מומחית

יצירת קשר

כתובת:

בניין MDC, הברזל 15, רמת החייל ת"א

התקשרו עכשיו:
אימייל:
כל הזכויות שמורות © 2019