מצבים חרדתיים

החיים שלנו רצופי אירועים וחוויות שיכולים לעורר בקרבנו כל מיני תחושות ורגשות. קיימים אירועים וחוויות שיעוררו אצלנו תחושות טובות, חיוביות ומשמחות, ואילו לצידם קיימים גם אירועים וחוויות שיעוררו אצלנו תחושות לא ממש טובות, מעציבות, מדכאות ומלחיצות. מצבים חרדתיים הם מצבים שמאפיינים לא מעט אנשים היום, והם מצבים שיכולים לנבוע מכל מיני סיבות שונות. אז מהם מצבים חרדתיים? איך הם באים לידי ביטוי? מה חשוב לדעת לגבי ההתמודדות איתם? כל המידע החשוב הזה – כאן למטה.

מצבים חרדתיים – היכרות ראשונית

היום אנחנו רגילים לשמוע את המילה "חרדה" במגוון מצבים. לחץ לקראת מבחנים באוניברסיטה, לדוגמה, מקבל מיד את המושג "חרדה", כמו גם חשש לקראת נאום חשוב או פחדים שנלווים לאישה שכורעת ללדת. אולם לצד הקלות שבה המונח של מצבים חרדתיים מוצמד לכל מיני סיטואציות, חשוב להבין שמצבים חרדתיים הם מצבים מורכבים ביותר.

מצבים חרדתיים הם מצבים שבהם האדם חש תחושות של מתח גדול, לחץ דם גבוה שהוא תוצאה של המתח הגדול, מחשבות טורדניות ומעוררות דאגה ועוד. מצבים חרדתיים יכולים לנבוע מכל מיני סיטואציות שקשורות בחיים התעסוקתיים שלנו, בדאגה המתמדת סביב הנושא הכלכלי שמלווה את חיינו בכל מצב, בחששות לגבי חיי בני המשפחה שלנו ולגבי בריאותם ועוד.

השלכות של מצבים חרדתיים

מצבים חרדתיים כאלו, שמאפיינים אחוז לא נמוך בכלל מהאוכלוסיה הן הארצית בפרט והן העולמית בכלל, הם מצבים שבמסגרתם יסבול האדם מתחושות לחץ גוברות, שימנעו ממנו לבצע כל פעולה שהיא. מדובר כאן על מצבים שמוליכים לכדי קושי גדול בתפקוד במגוון סיטואציות אחרות, וגם השלכות פיזיות כמו זיעת יתר, סחרחורת, רעידות ועוד יכולות להתלוות אל המצבים האלו.

מצבים חרדתיים או לחץ נפשי שמלווה את כולנו – כדאי להבדיל ביניהם

ציינו קודם לכן את הקלות שבה המונח "מצבים חרדתיים" נלווה היום למגוון סיטואציות שונות, אך כדאי לדעת שבין מצבים חרדתיים לבין לחץ נפשי לגיטימי ונפוץ יש הבדל גדול. הלחצים מלווים אותנו לקראת מעמד חשוב שאנחנו עומדים לקחת בו חלק, לקראת כניסה לתפקיד חדש במקום העבודה שלנו, כאשר אנחנו נתונים בפני עומס גדול מכמה חזיתות במקביל כמו עבודה, משפחה, לימודים ועוד. לחצים שכאלו הם לחצים ספציפיים שחולפים עם הזמן, לדוגמה עם צבירת הניסיון התפקיד החדש בעבודה, ועם סיום תקופת המבחנים בלימודים, למשל.

לעומת זאת, מצבים חרדתיים הם מצבים חוזרים ונשנים, והם אינם תלויים בסיטואציות שחולפות עם הזמן. מצבים חרדתיים מאופיינים בזמנים ארוכים של תחושות חרדה גדולות, כמו גם חוסר התאמה בין הטריגר לחרדה לבין עוצמת החרדה. כמו כן, להבדיל מלחצים שבדרך כלל מאופיינים אך ורק בתחושות נפשיות כבדות יותר, אך עם זאת זמניות, מצבים חרדתיים מאופיינים גם בתחושות נפשיות חזקות אך גם בסממנים פיזיים הנלווים לתחושות החרדה.

מאיפה מצבים חרדתיים יכולים לנבוע?

מצבים חרדתיים יכולים לנבוע מכמה וכמה סיבות, אשר קשורות הן בגורמים חיצוניים לאדם והן בגורמים פנימיים של האדם. מצבים חרדתיים יכולים לנבוע בעקבות נסיבות חיצוניות כמו טראומה שהאדם עצמו חווה או מי מהקרובים אליו חווה – התעללות מכל מיני סוגים שמובילה למצבים חרדתיים, מותו של מישהו קרוב ועוד.

מצבים חרדתיים יכולים גם לנבוע מתוך מצבים שמזכירים את הגורמים ללחצים אותם הזכרנו קודם, אך להבדיל מהם – כאן מדובר על מצבים שאין להם סוף, ולפעמים הם רק הולכים ומחמירים. לדוגמה, מקום עבודה שמציב דרישות גבוהות מאוד לכל אורך תקופת ההעסקה, כמו גם מערכת יחסים לא בריאה, מצב כלכלי שאינו הולך ומשתפר ועוד.

מצבים חרדתיים – המשך פירוט הגורמים

מצבים חרדתיים הם בהחלט מצבים שיכולים לעבור "מאב לבנו". נושא הגנטיקה משחק תפקיד חשוב בכל הנוגע למצבים חרדתיים, שכן חוסר בסרוטונין יכול להוביל אל מצבים חרדתיים שכאלו. בנוסף, שימוש בתרופות שונות שיכולות לפתח תופעות לוואי, הן באופן חד פעמי והן באופן שוטף, גם הוא יכול להוביל לכדי מצבים חרדתיים, כמו גם מחלות קשות או מצב בריאותי מורכב, שיכולות לפתח מצבים חרדתיים בקרב הסובל מהם.

שימוש בסמים וכן לאורך הליך הגמילה מסמים, שניהם יכולים להוביל גם הם למצבים חרדתיים שיבואו לידי ביטוי בדרכים שונות. נוסף על כל אלו, גם מחסור בויטמיני B השונים וחוסר חמצן מסיבות כמו גובה, מחלות ועוד קשורים באופן ישיר למצבים חרדתיים.

מצבים חרדתיים בשילוב עם אלכוהול וסמים קלים או קשים – לא שילוב מומלץ

חלק מהאנשים מוצאים מזור באלכוהול ובשימוש בסמים, לאחר שהם נאלצים להתמודד עם סיטואציות מורכבות. הבריחה אל האלכוהול ואל הסמים מאפשרת לאותם אנשים לחוות רגע של מרגוע ושלווה, ולאחר התפוגגות ההשפעה שלהם – הוא חוזר להתמודד עם המציאות הקיימת שלו, שנותרה בעינה. לעומת זאת, ניסיון הבחירה ממצבים חרדתיים באמצעות שימוש באלכוהול וסמים מסוגים שונים הוא לא רק שלא מקיים את פעולת הבריחה, אלא עלול להגביר את תחושות החרדה החזקות שמתעוררות בזמן מצבים חרדתיים.

איך באים מצבים חרדתיים לידי ביטוי?

מצבים חרדתיים הם מצבים שמסווגים לכמה וכמה סוגים שונים, כאשר כל אחד מהם יכול להביא איתו את ההשפעות, ההשלכות והסממנים היחודיים לו. באופן כללי, ניתן להגיד שמצבים חרדתיים יכולים להוביל לכדי כמה השלכות בולטות במיוחד.

אדם שמתמודד עם מצבים חרדתיים, יכול להתמודד עם בעיות שינה חמורות, שיכולות לבוא לידי ביטוי באמצעות קשיים בניסיון להירדם וכן בשינה ארוכה מדי. מצבים חרדתיים יעוררו פחדים חסרי פרופורציה מבלי שהסיטואציה תטמון בחובה סיכון אמיתי, דבר שלא מאפשר להם לתפקד כראוי. בכי גם הוא סימן למצבים חרדתיים, כמו גם דאגה מוגזמת וכפייתית שנלווית הן למצבים חרדתיים והן למצבים "רגילים" בחיי היום יום של האדם.

השפעות פיזיות של מצבים חרדתיים

קודם לכן הזכרנו בקצרה כמה מתוך ההשפעות הפיזיות שיכולות להתלוות למצבים חרדתיים, אולם נוסף אליהן קיימות גם השפעות כמו מתח בשרירים, באיזורים כמו כפות הידיים שמתאגרפות או נעילת הלסתות בחלל הפה, בעיות שונות בעיכול, נפיחות של חלל הבטן, שלשולים ואף גזים מרובים.

כמה זמן אורכים מצבים חרדתיים?

קיימים מצבים חרדתיים ממושכים יותר וקיימים גם מצבים חרדתיים קצרים יותר. בדרך כלל כאשר מדברים על מצבים חרדתיים, מדברים על מצבים שצצים לפתע ובמהירות רבה, מתפרשים על פני כמה דקות, ולאחר מכן נרגעים ונשכחים. היווצרותם של מצבים חרדתיים מהווה גם היא מכשול גדול שעומד בפני אנשים חרדתיים, היות והם אינם יודעים מתי לצפות להם, באיזו עוצמה הם יגיעו, איך הם יבואו לידי ביטוי ועוד.

מצבים חרדתיים שכאלו עלולים למנוע מהסובלים מהם להתמודד בהצלחה עם סיטואציות כמו ראיונות עבודה, היכרות עם אנשים חדשים, תפקוד ראוי במצבים חברתיים כאלו ואחרים ועוד, ולכן חשוב להעניק להם טיפול ראוי.

טיפול במצבים חרדתיים – זה באמת אפשרי?

על מנת לטפל במצבים חרדתיים, קיימות כמה דרכים שיוכלו לעמוד לרשותכם. ראשית, לקיחת חלק במסגרות טיפוליות כאלו ואחרות יכולות לסייע בהתמודדות עם מצבים חרדתיים. טיפול תרופתי, בעיקר באמצעות צמחים טבעיים, יכול גם הוא לסייע במצבים חרדתיים, כמו גם ביצוע פעילות גופנית, הקפדה על תפריטי אוכל מאוזנים וסיגול של טכניקות הרפיה שונות.

מאמרים נוספים באותו נושא:

ד"ר לידיה לרנר פסיכיאטרית מומחית

יצירת קשר

כתובת:

בניין MDC, הברזל 15, רמת החייל ת"א

התקשרו עכשיו:
אימייל:
כל הזכויות שמורות © 2019