כיצד מטפלים בסכיזופרניה

סכיזופרניה ידועה בתור אחת ההפרעות הנפשיות הקשות ביותר להתמודדות, גם עבור הסובל ממנה וגם עבור סביבתו של הסובל ממנה. משום שסכיזופרניה היא הפרעה קשה כל כך, לאורך השנים תחום רפואת הנפש עשה כל מאמץ על מנת למצוא לה מזור, או לפחות טיפול שיוכל להפוך אותה לקצת יותר פשוטה להתמודדות. טיפול בסכיזופרניה מוצע היום על ידי לא מעט פסיכיאטרים, במטרה להעניק קצת יותר שלווה ושקט נפשי למטופלים ולסביבתם. אז איך מתבצע טיפול בסכיזופרניה? מהי בכלל ההפרעה הקשה הזו? כל מה שחשוב לכם לדעת – נמצא כאן למטה.

מהי סכיזופרניה ומהם המאפיינים שלה?

הפרעת הסכיזופרניה ידועה בתור הפרעה שכוללת בתוכה התקפים פסיכוטיים. כחלק מההתמודדות עם הפרעת הסכיזופרניה, סובלים הלוקים בה משמיעת קולות שמתקיימים אך ורק בתוך הראש של עצמם, מצפייה במראות שאינם קיימים במציאות, מדיבור ומחשבה שמתרחשים בצורה לא מאורגנת או מסודרת, בעיות שבאות לידי ביטוי ברמת הזיכרון והקשב ועוד.

למעשה, מתקבל כאן מצב של אנשים שסובלים מסכיזופרניה ונאלצים לחיות את מרבית זמנם עם עצמם, משום שהחברה מתקשה לקבל אותם, וגם הם לא ממש מרבים להתחבר לאנשים שנמצאים מסביבם. חייהם של הסכיזופרנים הם חיים בודדים יחסית, ומשום שכך – תופעת ההתאבדות אינה פוסחת על רבים מהם.

האם ניתן לאבחן סכיזופרניה עוד בשלבים מוקדמים?

הפרעת הסכיזופרניה היא הפרעה שניתן לשים לב אליה בעקבות התנהגויות מסוימות של האדם, שמאפיינות את המאפיינים של ההפרעה. ברגע שאדם מסוים מתחיל להתנהל בצורה פוגענית כלפי עצמו, מביע את ההזיות שהוא חווה בעל פה, משתף בסיטואציות שאינן קיימות במציאות ועוד, ניתן לגשת לאבחון פסיכיאטרי שיוכל להצביע על הפרעת הסכיזופרניה שממנה הוא סובל.

בהתאם לשלבי הגילוי של הסכיזופרניה, ניתן להתאים טיפול בסכיזופרניה שיהלום את רמת השפעתה של ההפרעה על אורח החיים של הסובל ממנה, הן באמצעות טיפול תרופתי והן באמצעות טיפול נפשי.

הטיפול בסכיזופרניה תלוי לא פעם בגורמים שהובילו להפרעה

כאשר אדם סובל מהפרעת הסכיזופרניה, ניתן לשים לב שהיא יכולה לנבוע מכמה וכמה גורמים. בין היתר, גורמים כמו שימוש בסמים קלים וקשים, הליכי הריון מורכבים ומסובכים, קרבה משפחתית ועוד יכולים להיות גורמים להופעת הפרעת הסכיזופרניה, ובהתאם ניתן להתאים לה טיפול.

למשל, במקרים שבהם אדם סכיזופרן לוקה בהפרעה בעקבות שימוש בסמים, טיפול בסכיזופרניה עבורו יתחיל בהפסקת השימוש באותם הסמים. כמובן שבמקביל לכך, יוענק לו טיפול נוסף שיתן לו כלים להתמודדות בחיי היום יום שלו.

טיפול בסכיזופרניה והשתלבות בחיי החברה ובחיי התעסוקה

חשוב להבין שעד לפני כמה שנים האפשרות של טיפול בסכיזופרניה היתה בגדר לא קיימת. טיפול בסכיזופרניה היה מוגדר אז בתור טיפול תרופתי בלבד, שנועד לצורך איזון רגעי שעוצר את ההתקף הפסיכוטי של הסכיזופרן. לעומת זאת, היום כאשר מדברים על טיפול בסכיזופרניה, מדברים על טיפול מהפכני שאף יכול להוביל את הסכיזופרן למצב שבו הוא מצליח להשתלב בצורה טבעית בסביבה החברתית שלו, וכן בחיי התעסוקה והעבודה שלו.

טיפול בסכיזופרניה ובמצבים פסיכוטיים יכלול מפגשים עם פסיכיאטרים מומחים, שיוכלו לנהל שיח פורה עם הסכיזופרן ולשמוע ממנו על חוויותיו. בהתאם, יוכל הטיפול בסכיזופרניה להעניק לו כלים רבים שיסייעו לו לנושאים כמו איפוק ושליטה בהתקפים פסיכוטיים, ובהתאם יוכלו לגרום להתמודדות שלו להיות הרבה יותר קלה ונגישה עבורו. ככל שיסגל לעצמו הסכיזופרן את הכלים שינתנו לו במסגרת טיפול בסכיזופרניה, כך הוא יוכל להשתלב בקלות במסגרות השונות.

טיפול בסכיזופרניה לצורך דעיכת ההפרעה

טיפול בסכיזופרניה יכול להוביל לכדי תוצאות נוספות, שאינן רק נותנות כלים לסכיזופרן, אלא גם גורם להפרעה שלו ללכת ולדעוך. טיפול בסכיזופרניה מסוג כזה יכול לשלב בין הפגישות עם הפסיכיאטרים לבין טיפול תרופתי, ואף לשלב גם טיפולים באמנות, למשל, שיוכלו להתאים לאופיו של הסכיזופרן ולתשוקותיו.

ככל שהסכיזופרן פתוח יותר לטיפול בסכיזופרניה ונכון ליישם את הכלים שהוא מקבל במסגרתו, כך הסיכוי שהוא יוכל להתמודד עם ההפרעה בהצלחה הולך וגדל, וסיכוייו להשתלב חברתית ותעסוקתית הולכים וגדלים גם הם בהתאמה.

האם טיפול בסכיזופרניה עוזר לכל הסכיזופרנים?

לצערנו, קיימים לא מעט אנשים סכיזופרנים שמצבם כבר קשה מדי על מנת לקבל טיפול שיוכל לסייע להם בהשתלבות בחברה. טיפול בסכיזופרניה עבור אנשים מסוג זה יתמקד במתן כלים להתמודדות בזמן התקפים פסיכוטיים, כמו גם במינון היקפם של ההתקפים הללו.

חלק מהסכיזופרנים יאלצו להעביר את חייהם במוסדות הסגורים השונים, ויקבלו טיפול בסכיזופרניה כחלק מהאשפוז הקבוע שלהם במוסדות. לעומתם, חלק מהסכיזופרנים יוכלו דווקא להעביר את חייהם בבתיהם הפרטיים, ולהגיע למסגרות של טיפול בסכיזופרניה אך ורק במסגרת שתיקבע עבורם – אחת לשבוע, אחת ליום ועוד.

טיפול בסכיזופרניה מותאם באופן אישי לכל מטופל ומטופל

היות וכל סכיזופרן מביא איתו מאפיינים שונים, הן בהרכב האישיות שלו והן במאפייני ההפרעה האישיים שלו, כך גם יותאם לכל אחד מהסכיזופרנים בנפרד טיפול בסכיזופרניה שמתאים לו באופן אישי. באופן הזה, ניתן להגיע לכדי טיפול בסכיזופרניה שחולש על כלל הנושאים שקשורים בהפרעה, בצורה שתתאים לכל אדם באופן פרטני.

טיפול בסכיזופרניה – התוצאות לא תמיד מגיעות באופן מידי

אחת הבעיות הגדולות של טיפול בסכיזופרניה הוא שהוא לא מניב פירות באופן מידי. הרבה מהאנשים שסובלים מהפרעת הסכיזופרניה ניגשים לטיפול בסכיזופרניה מתוך רצון למצוא פתרון מידי לבעיה שלהם, וכאשר הפתרון המדובר מאחר להגיע – הם עלולים להרים ידיים ולפרוש מהמירוץ אחר מציאתו.

אין ספק שהפסיכיאטרים עושים כל מאמץ על מנת לדרבן את האנשים הסובלים מסכיזופרניה להמשיך ולקבל את הטיפול בסכיזופרניה, אולם מאמצים אלו לא פעם עולים בתוהו.

תופעות לוואי של טיפול בסכיזופרניה באמצעות טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי לשם התמודדות עם סכיזופרניה הוא טיפול שלא פעם גורם לתופעות לוואי שונות. תופעות לוואי אלו עלולות להבהיל את הסכיזופרנים, ולכן חשוב להכין אותם מבעוד מועד לקיומן של תופעות אלו, וללוות אותם לאורך כל דרך השימוש בתרופות המדוברות. ככל שהסכיזופרנים יהיו מודעים לתהליך שאותו הם עומדים לעבור, כך הסיכוי שהם יתמידו בו הולך ועולה.

טיפול בסכיזופרניה עושים רק עם אנשי מקצוע

ד"ר לידיה לרנר היא פסיכיאטרית בעלת הבנה מעמיקה בהפרעת הסכיזופרניה. עם ניסיונה העשיר, היא מעניקה טיפולים תרופתיים ופסיכיאטרים כאחד למגוון אנשים שסובלים מהפרעת הסכיזופרניה הקשה כל כך. במידה ואתם או מי מהמכרים שלכם זקוקים לטיפול פסיכיאטרי, בין אם מדובר על טיפול בסכיזופרניה ובין אם על טיפול פסיכיאטרי אחר, אתם מוזמנים לפנות אל ד"ר לידיה לרנר במספר הטלפון 077-5669132.

מאמרים נוספים

סימפטומים של חרדה

הפרעת חרדה הינה אחת מסוגי ההפרעות הנפוצות ביותר ואחוז רב מהאוכלוסייה בארץ ובעולם סבלו או סובלים ממנה. זוהי תחושה טבעית המלווה אותנו בכל פעם בו

קרא עוד »

הפרעה טורדנית כפייתית

בסקלה שבין בריאות נפשית תקינה ובין מחלות נפש ניתן לכלול גם מצבי ביניים שונים כמו משברים נפשיים, הפרעות נפשיות ועוד… . אחת מההפרעות הנפשיות הכי

קרא עוד »

כיצד מטפלים באובססיה

זיגמונד פרויד היה מאבי הפסיכואנליטיקה של המאה ה19, הוא סקר לא מעט התנהגויות נפשיות וביצע מחקרים רבים אשר הצליחו לפרט התנהגויות לא רצוניות ומחלות נפשיות

קרא עוד »

תרופות פסיכיאטריות

אנשים רבים ברחבי הארץ וברחבי העולם מתמודדים עם הפרעות נפשיות. ההפרעות הנפשיות האלו מונעות מהם להתנהל בצורה תקינה, לקיים אורח חיים רגיל הכולל חיי זוגיות,

קרא עוד »

מהי מחלה נפשית

בעבר לא היה נהוג כלל לדבר על הנושא הזה, אך ככל שהשנים עוברות ברור לכולנו יותר ויותר שלא מעט אנשים סובלים ממחלה נפשית כזו או

קרא עוד »
ד"ר לידיה לרנר פסיכיאטרית מומחית

יצירת קשר

כתובת:

בניין MDC, הברזל 15, רמת החייל ת"א

התקשרו עכשיו:
אימייל:
כל הזכויות שמורות © 2019