טיפול בהתקפי זעם אצל מבוגרים

אין ספק שככל שעוברות וחולפות השנים, כך חיי היום יום והשגרה שלנו הופכים ליותר ויותר עמוסים. ניתן לראות שאנחנו עמוסים בלחצים כמעט מכל כיוון – הילדים שאנחנו מגדלים, מקום העבודה שלנו, החשבונות שאותם אנחנו צריכים לשלם מדי חודש, שכר הדירה, וכמובן גם לחצים ארציים ובין לאומיים כמו מגפות, מצבים בטחוניים ועוד. כל אלו עלולים להביא כל מיני אנשים למצבי קיצון, כאשר אחד מהם הוא הופעה של התקפי זעם אצל מבוגרים. חשוב להבדיל בין כעסים יום יומיים לבין התקפי זעם אצל מבוגרים, ובמידת הצורך גם להעניק טיפול פסיכיאטרי הולם להתמודדות עם הבעיה.

התקפי זעם אצל מבוגרים או כעס מתון והגיוני – איך מבדילים?

כאשר אנחנו מנסים להבדיל בין התקפי זעם אצל מבוגרים, שמצריכים טיפול פסיכיאטרי והתמודדות ארוכת טווח, לבין כעס מתון והגיוני, אנחנו יכולים לשים לב לכמה מאפיינים שמבדילים בין השניים. כאשר מדובר על כעס מתון והגיוני, יהיה מדובר על אפיזודה חולפת שלא מתפרשת על פני זמן רב, ואינה נראית כמו אובדן שליטה של האדם.

לעומת זאת, התקפי זעם מאופיינים בהתנהגות חריגה לחלוטין מצד האדם שחווה אותם, שנדמה שיוצא מכליו ומביע זעם בדרכים אלימות – פיזיות או מילוליות כאחד. התקפי זעם יכולים לבוא לידי ביטוי אל מול אנשים או אל מול חפצים, ולעיתים הם אף גורמים לביצוע מעשים קיצוניים כמו נהיגה במהירות מסחררת ועוד.

התקפי זעם אצל מבוגרים הם דבר שתוכלו להבחין בו גם באמצע הרחוב

התקפי זעם אצל מבוגרים יכולים להתרחש גם בתוך דלתיים סגורות, אך גם מחוצה להן. העיקרון המנחה העיקרי של התקפי זעם אצל מבוגרים הוא שהם מתרחשים בדרך כלל כנגד אדם שקרוב לאדם המתפרץ, משום שהוא חש איתו בנוח והוא זה שמכיר אותו על כלל צדדי האישיות שלו.

התקפי זעם אצל מבוגרים, כאמור, מתבטאים בצורה יוצאת דופן מאשר לחצים וכעסים שמאפיינים גם את זמני השגרה, אולם הם דורשים התייחסות ממוקדת.

מאיפה התקפי זעם אצל מבוגרים נובעים למעשה?

משום שהתקפי זעם אצל מבוגרים הם עניין קיצוני כל כך, חשוב גם להבין מאיפה הם נובעים. לא מעט מבוגרים מתמודדים בחיי היום יום שלהם עם לא מעט מורכבויות וסיבוכים, שגורמים להם לאגור בתוכם אין ספור רגשות שליליים. ברגע שהם מגיעים אל הקצה, ברגע של התפוצצות הם עלולים לחוות התקפי זעם שיבואו לידי ביטוי בדרכים שונות, ולמעשה "לשחרר" את כל הרגשות שנאגרו בתוכם. לעיתים הרגשות הללו יהוו הצטברות של מספר ימים, אך במצבים קשים יותר יהיה מדובר על רגשות שהלכו והצטברו במשך כמה שבועות, חודשים ואפילו שנים.

לאחר התקפי זעם אצל מבוגרים עולים כל מיני רגשות

ברגע שמתרחשים התקפי זעם אצל מבוגרים, הם מתרחשים במלוא העוצמה וכמעט ללא שליטה. מהסיבה הזו בדיוק, אחרי שמגיע זמן ההירגעות, שמתפרש לא פעם על פני מספר שעות או אפילו על פני מספר ימים, מגיעים גם רגשות שונים וקשים.

אחרי שאדם מסויים מתפרץ עם התקפי זעם קיצוניים, הוא יכול לחוש כל מיני רגשות של בושה, רגשות אשמה או תסכול, או מנגד דווקא תחושות של שחרור ופורקן שמביאות אותו על סיפוקו. כמובן שהתקפי זעם הם לא דבר שרצוי שיחזור בשנית, ולכן הם דורשים הסתכלות וטיפול במידת הצורך.

כיצד ניתן לטפל בהתקפי זעם אצל מבוגרים?

התקפי זעם אצל מבוגרים יכולים להיות חוויה חד פעמית, אך הם בהחלט עלולים לחזור שוב ושוב. ברגע שהם חוזרים, רצוי מאוד לגשת להסתכלות וטיפול. בשלב הראשון, ניתן יהיה להתחיל בטיפולים לנפש, בעזרת פסיכולוג או בעזרת פסיכיאטר. טיפולים אלו יוכלו להוות קרקע פוריה לשיח פתוח בין המטופל לבין המטפל, כך שהוא יוכל לשמור על ערוץ תקשורת שבו הוא יפרוק את רגשותיו, במקום לאגור אותם בתוכו ולגרום להתקפי זעם להתרחש שוב.

במידה וטיפול זה לא נותן את אותותיו ולא מוביל לדרכי פתרון טובות, גם לא לאחר תקופת טיפול ארוכה, ניתן בהחלט לשקול גם קבלת טיפול תרופתי. קיימות כל מיני תרופות שמטרתן לאזן את רגשותיו של האדם, ככה שגם במקרה של הצטברות רגשות שליליים, לא יגיע רגע ההתפוצצות שיוביל לכדי התקפי זעם אצל מבוגרים.

חשיבות הטיפול בהתקפי זעם אצל מבוגרים

התקפי זעם אצל מבוגרים עלולים לגרום לכדי פירוק מערכות יחסים זוגיות, לכדי פיטורין ממקום העבודה, לכדי התרחקות ממעגל החברים הקרובים והרחוקים ולכדי מצב של בדידות גדולה. התקפי זעם הם לא פעם מקור לבושה, ולכן גם אם הסביבה תמשיך לתמוך באדם שסובל מהם על אף התנהגותו, ייתכן והוא ירחיק את עצמו מהם באופן עצמאי.

משום שההשלכות של התקפי זעם אצל מבוגרים עלולות להיות הרסניות כל כך, קיימת חשיבות גדולה לטיפול בהם. בין אם הטיפול יגיע באופן מידי ובין אם לאחר כמה התקפי זעם, חשוב להרים דגל בנושא הזה, על מנת שהוא לא ישתלט על חייו של האדם הסובל מהם.

טיפול בהתקפי זעם אצל מבוגרים צריך להיות מקצועי

לא כל איש מקצוע יכול להעניק טיפול בהתקפי זעם אצל מבוגרים. מדובר כאן על טיפול שמצריך רגישות, הקשבה, הכלה וניווט מיומן אל עבר פתרונות, ולכן יש לבחור באדם שמכיר את רזי המקצוע על בוריים, ויודע להעניק מנסיונו ומקצועיותו למען הצלחתו של המטופל.

ד"ר לידיה לרנר מטפלת בהתקפי זעם אצל מבוגרים

ד"ר לידיה לרנר היא פסיכיאטרית מומחית, שיודעת כיצד לגשת לכל מטופל או מטופלת שמתמודדים עם מצבים פסיכוטיים או הפרעות פסיכיאטריות אחרות. עם ניסיון עשיר שנים, מקצועיות חסרת פשרות ויכולות הכלה מתקדמות ביותר, ד"ר לידיה לרנר היא הבחירה הנכונה ביותר גם עבורכם לטיפול בהתקפי זעם.

מאמרים נוספים

סימפטומים של חרדה

הפרעת חרדה הינה אחת מסוגי ההפרעות הנפוצות ביותר ואחוז רב מהאוכלוסייה בארץ ובעולם סבלו או סובלים ממנה. זוהי תחושה טבעית המלווה אותנו בכל פעם בו

קרא עוד »

הפרעה טורדנית כפייתית

בסקלה שבין בריאות נפשית תקינה ובין מחלות נפש ניתן לכלול גם מצבי ביניים שונים כמו משברים נפשיים, הפרעות נפשיות ועוד… . אחת מההפרעות הנפשיות הכי

קרא עוד »

כיצד מטפלים באובססיה

זיגמונד פרויד היה מאבי הפסיכואנליטיקה של המאה ה19, הוא סקר לא מעט התנהגויות נפשיות וביצע מחקרים רבים אשר הצליחו לפרט התנהגויות לא רצוניות ומחלות נפשיות

קרא עוד »

תרופות פסיכיאטריות

אנשים רבים ברחבי הארץ וברחבי העולם מתמודדים עם הפרעות נפשיות. ההפרעות הנפשיות האלו מונעות מהם להתנהל בצורה תקינה, לקיים אורח חיים רגיל הכולל חיי זוגיות,

קרא עוד »

מהי מחלה נפשית

בעבר לא היה נהוג כלל לדבר על הנושא הזה, אך ככל שהשנים עוברות ברור לכולנו יותר ויותר שלא מעט אנשים סובלים ממחלה נפשית כזו או

קרא עוד »
ד"ר לידיה לרנר פסיכיאטרית מומחית

יצירת קשר

כתובת:

בניין MDC, הברזל 15, רמת החייל ת"א

התקשרו עכשיו:
אימייל:
כל הזכויות שמורות © 2019